Syn.: Dactylophyllum fragaria Spenn., Fragaria chinensis Losinsk., Fragaria concolor Kitag., Fragaria eflagellis Duchesne, Fragaria vulgaris Ehrh., Potentilla vesca (L.) Scop.
Čeleď: Rosaceae – růžovité
Rozšíření: Skoro celá Evropa, východně zasahuje areál až na západní Sibiř a do Střední Asie, Číny (Gansu, Guizhou, Jilin, Shaanxi, Sichuan, Xinjiang, Yunnan), vyskytuje se i v Severní Americe. Druhotně se druh rozšířil i na Kanárské ostrovy, do Japonska, Střední a Jižní Ameriky, severní i jižní Afriky, Tasmánie a na Nový Zéland. V areálu se rozlišuje několik poddruhů, jen v Severní Americe kromě nominátního ještě další tři.
V Česku se vyskytuje hojně téměř na celém území, vzácnější je jen v horách.
Ekologie: Roste na pasekách a lesních světlinách, v lesních lemech a na křovinatých stráních, v pásmu od nížin až do subalpínského stupně.
Popis: Vytrvalá bylina, 10–25 cm vysoká, lodyha přímá, převyšuje listy, listy v přízemní růžici 3četné, řapíkaté, lístky pilovitě zubaté, zuby na koncích červené, prostřední lístek přisedlý nebo krátce řapíkatý, postranní lístky přisedlé, květní stopky přitiskle chlupaté, květy v chudém vrcholíku, kališní lístky trojúhelníkovité, za plodu odstávající až nazpět ohrnuté, korunní lístky obvejčité, na okraji se jen dotýkají nebo nepatrně překrývají, kvete od dubna do září. Plodem jsou drobné nažky rovnoměrně rozložené na povrchu kulovitého až kuželovitého souplodí (jahody).
Poznámka: Souplodí jahodníku je velmi aromatické a chutné, od nepaměti se sbírá jako pochutina, listy se používají v lidovém léčitelství (vaří se z nich čaj), stejně tak i kořen (diuretický odvar). Na začátku 17. století se pěstovaly i jahodníky s bílou dužninou souplodí, v kultuře se vzácně objevují i jiné odchylky.
Fotografovali Jindřich Houska, dne 19. 5. 2004 (Česko, Praha-Písnice) a Pavel Sekerka, v červnu 2008 (Botanická zahrada hlavního města Prahy)